Art Deco
Na počátku dvacátých let 20. století vzniká umělecký směr přinášející eklektický design. Jedná se o dekorativní sloh převzatý z výstav užitného umění v Paříži. Art Deco se vyvíjí po celou dobu jeho trvání až do let čtyřicátých.
Jedná se o velice elegantní styl, ve kterém se kříží velká deprese a chladná sofistikace. Kouzlo tkví v jednoduchosti, kterou přináší geometrické kombinování pulsujících barev a tvarů. Právě díky nim se z tohoto nové umění stává docela slušná komerční výprava s novou technologií.
Svět Art Deca je mnohotvárný. Setkáváme se s velkými objekty tvořených z exotických materiálů až po nábytek skromnější a dostupný i střední třídě.
Velice oblíbeným materiálem je dřevo, které se lakuje a povrchově upravuje černou barvou doplněnou chromovaným zdobením. Tato forma designu se uplatňuje hlavně na sedacích soupravách a křesel. Nábytek se vyrábí z exotických dřevin jako je například eben, amazonský javor nebo brazilský palisandr. V technice čalounění se využívá příjemná telecí kůže a další úpravy veluru, který je velmi příjemný na omak.
Takovýto styl nábytku neznamená ornamentálně bohaté zdobení vyskytující se na komodách, manželských postelích či skříních. Znamená však experimentování s novými kombinacemi barev jako je šedozelená s kombinací například černého vzorování, červená s kombinací s máslově bílou a místy nalézáme i doplnění akcentů chromu a zlata.
Typickým a často využívaným materiálem je mramor. Mramorové podlahy, lampy a jiné doplňky doslova zaplňují všechny místnosti libující si v tomto ušlechtilém slohu.
V některých moderních domech tohoto stylu nalézáme i koberce v hnědé a černé barvě. Jako hlavní motiv jsou použita různě propletená a zkroucená hadí těla nebo geometrické pojetí motivů květin.
Základním článkem a symbolem umění Art Deco jsou doplňky. Typickým doplňkem je zrcadlo s niklovým či stříbrným rámem, které je také zdobeno geometrickými liniemi a motivy například pávů a růží. Interiér se dále doplňuje sochami s perleťovým zdobením, v pracovnách se využívají zdobené stojany na pera a kliky dveří ladí se stříbrnými svícny na stole.
Závěrem je nutné říci, že tento styl nebyl uplatňován pouze v nábytkářském průmyslu, ale osvědčil se i v módě, architektuře a v umění. Mluvíme o obrovském podmanění si interiérového designu a nábytkářství a to především svou neskonalou elegancí s hladkými liniemi.
Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: