Bauhaus
Významný architekt Walter Gropius založil jedno z nejdůležitějších center rozvoje úvah o sériové výrobě nábytku, jednalo se o první vysokou školu designu na světě. Roku 1919 tak vzniká styl Bauhaus, jehož úkolem bylo vštípit sociální odpovědnost za vytvoření nějakého díla.
Hlavní myšlenkou tohoto architekta bylo vyrábět inovativní nábytek s minimálními náklady na materiál a energii. Vzniká tak fenomén meziválečného období, kterým se staly sedací soupravy vyráběné z ohýbaných kovových trubek.
Díky této výrobě se začala i zjednodušovat výroba jízdních kol, celá konstrukce byla totiž tvořena právě těmito kovovými trubkami.
Mezi nejvyužívanější materiály vhodné k potahování nábytku se stále využívá kůže, která je symbolem jednoduchosti a luxusu zároveň.
Materiál, který se nejvhodněji hodil na ohýbání kovových trubek, byl v prvopočátku hliník. Později byl však nalezen ještě vhodnější materiál, který ještě více pasoval pro intenzivnější experimentování. Jedná se o chromovanou ocel, z které se tvoří extravagantní křesla a židle. Častokrát se v tomto stylu setkáváme i s formovanými stoly do nevídaných tvarů.
Tím hlavním nápadem celého směru není ani tak skvostný um, ale schopnost tohoto nábytku stát se masovým. Nehledejme tedy čisté originály, nýbrž je řeč o první pásové výrobě v nábytkářském průmyslu.
Trh byl doslova zaplaven tímto způsobem výroby a dá se říci, že celkově povznesl životní úroveň obyčejných lidí. Je však nutno podotknout, že ačkoliv se jednalo o pásovou výrobu, zcela levná záležitost to také nebyla.
V té době se jednalo o pouhý výstřelek dvacátých let dvacátého století, ale dnes se návrháři široce inspirují používáním ohýbaného nábytku a vyžadují nadčasovost i inspiraci danou tímto designem.
Nyní se s takto vyráběným nábytkem shledáváme hlavně v kanceláři. Nejtypičtějšími kusy Bauhaus nábytku jsou křesla, židle a lehátka. V pracovnách se setkáváme i s pracovními stoly nesoucí si Bauhaus styl.
Účelem a základem tohoto nábytku je přinést hlavně bohaté pohodlí jak pro odpočinek, tak i pracovní shon.
Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: