De Stijl
V překladu „Styl“ je umělecký směr přicházející z Nizozemska. Doopravdy se jedná o hnutí založené roku 1917 a v přeneseném významu znamenalo dílo vytvořené nizozemskými umělci v letech 1917 až 1931.
Tento směr přinesl uměleckou filozofii nazývanou a známou jako neoplasticismus. Jedná se o snahu dosáhnout abstrakce pomocí tím, že se redukují základy tvaru a barvy. Používají se tedy pouze základní barvy a to především s kombinací a doplněním černé a bílé.
V této době vychází v Holandsku časopis také s názvem De Stijl, který propaguje malířský směr ovlivněný kubismem. Tento časopis založil malíř a spisovatel Theo van Doesburger – později zakladatel onoho hnutí propagující neplasticismus.
Mimo Doesburgra mezi zakládající členy patřili další umělci, jako holandský malíř Piet Mondrian a belgický sochař Georges Vantongerloo, muž věnující se abstraktnímu umění.
Právě díky těmto významným umělcům se charakteristickým rysem stala úplná abstrakce s omezenými tvary obsahující přímky a pravé úhly. Využívá se třech základních barev – modré, žluté a červené.
Vlastnosti vystihující tento umělecký směr lze vyjmenovat podle jejich důležitosti a jsou to: jednoduchost, řád, jasnost a objektivita.
Nejenom v nábytkářství se projevuje sloh tohoto typu, ale nalézáme jeho základní prvky i v oblasti malířství, sochařství, literatury a hudby.
Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: