Bauhaus

Významný architekt Walter Gropius založil jedno z nejdůležitějších center rozvoje úvah o sériové výrobě nábytku, jednalo se o první vysokou školu designu na světě. Roku 1919 tak vzniká styl Bauhaus, jehož úkolem bylo vštípit sociální odpovědnost za vytvoření nějakého díla.

Křeslo

Hlavní myšlenkou tohoto architekta bylo vyrábět inovativní nábytek s minimálními náklady na materiál a energii. Vzniká tak fenomén meziválečného období, kterým se staly sedací soupravy vyráběné z ohýbaných kovových trubek.

Díky této výrobě se začala i zjednodušovat výroba jízdních kol, celá konstrukce byla totiž tvořena právě těmito kovovými trubkami.

Mezi nejvyužívanější materiály vhodné k potahování nábytku se stále využívá kůže, která je symbolem jednoduchosti a luxusu zároveň.

Materiál, který se nejvhodněji hodil na ohýbání kovových trubek, byl v prvopočátku hliník. Později byl však nalezen ještě vhodnější materiál, který ještě více pasoval pro intenzivnější experimentování. Jedná se o chromovanou ocel, z které se tvoří extravagantní křesla a židle. Častokrát se v tomto stylu setkáváme i s formovanými stoly do nevídaných tvarů.

Tím hlavním nápadem celého směru není ani tak skvostný um, ale schopnost tohoto nábytku stát se masovým. Nehledejme tedy čisté originály, nýbrž je řeč o první pásové výrobě v nábytkářském průmyslu.

Pohovka

Trh byl doslova zaplaven tímto způsobem výroby a dá se říci, že celkově povznesl životní úroveň obyčejných lidí. Je však nutno podotknout, že ačkoliv se jednalo o pásovou výrobu, zcela levná záležitost to také nebyla.

V té době se jednalo o pouhý výstřelek dvacátých let dvacátého století, ale dnes se návrháři široce inspirují používáním ohýbaného nábytku a vyžadují nadčasovost i inspiraci danou tímto designem.

Nyní se s takto vyráběným nábytkem shledáváme hlavně v kanceláři. Nejtypičtějšími kusy Bauhaus nábytku jsou křesla, židle a lehátka. V pracovnách se setkáváme i s pracovními stoly nesoucí si Bauhaus styl.

Účelem a základem tohoto nábytku je přinést hlavně bohaté pohodlí jak pro odpočinek, tak i pracovní shon.

Křeslo Židle

Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: