Starověký egyptský nábytek

Obyčejní Egypťané žili ve skromných obydlích z hlíny a nábytek v nich byl také velmi jednoduchý. Nejvíce používali truhly z rákosu a jako „úložný“ prostor jim fungovaly dřevěné kolíčky na stěnách.

Movitější Egypťané sice žili v obrovských domech s malovanými stěnami a barevnými dlaždicemi na podlaze, uvnitř však měli také spíše dřevěný nábytek. Místnosti jím ale oproti chudým byly hojněji vybaveny.

Ti opravdu bohatí se pyšnili nábytkem jak ze dřeva, tak i z kamene. Tento nábytek byl obvykle vykládaný drahokamy, které tvořily souhru s maximálním pohodlím a rafinovaností. Bohatá vrstva často vlastnila velmi zdobená křesla stojící na čtyřech lvích tlapách. Tato křesla - obvykle celá pozlacená - měla vysoká opěradla, na nichž se třpytila spousta polodrahokamů se zlatými hadími hlavami.

Zdobené egyptské křeslo

Egypt obývali velcí mistři truhláři, kteří dokázali vykládat nábytek slonovinou a sklovinou. Tito umělci jej potom dále zdobili stříbrnými a zlatými plátky. Jako ozdobný motiv jim sloužila flóra a fauna – například ptáci, lví tlapy, papyrus, lotos, výjevy z lovu atd. Velice oblíbeným kusem nábytku starověkých Egypťanů byly truhly se sklápějícími víky, do nichž se ukládaly různé předměty.

Vzhledem k tomu, že v Egyptě nikdy nebyl dostatek kvalitního dřeva, bylo nutné jej dovážet. Dřevo bylo dováženo tím nejprimitivnějším způsobem a to hlavně z velkých vzdáleností, například z Libanonu. Tento typ dřeva byl velmi vzácný, a tak se z něj vyráběla pohodlná lůžka. Lůžka byla tvořena z velmi lehké konstrukce rohoží či různých popruhů upevněných do rámu.

Základním prvkem egyptského nábytku potom byly stolky, které se vyráběly z velmi kvalitního núbijského ebenového dřeva. Na tento kus nábytku se odkládaly různé nádobky obsahující líčidla a vonné masti.

Typickým rysem egyptského nábytku byly jeho rozměry. Egypťané neměli rádi velké kusy nábytku, ale spíše menší stolky, k nimž se vešli maximálně čtyři lidé. Bylo to hlavně z toho důvodů, že se tak mohla navazovat intimní a přátelská atmosféra, která pro ně byla prioritou.


Pro více informací na téma Starověký nábytek vyzkoušejte: