Starověký římský nábytek

Starověcí Římané toho v oblasti nábytku spoustu převzali od svých předchůdců Etrusků, avšak oproti jednoduchému vybavení domů v nejstarším Řecku se mohou pyšnit přepychovým a ornamentálním způsobem života. V této době vznikají nové typy nábytku, jedná se hlavně o přenosné stolky, postele a lehátka. Vzniká také nepřeberné množství sedacích kusů nábytku a celé sedací soupravy.Vše je vysoce zdobeno ornamenty a plastikami, které jsou pro tento styl naprosto charakteristické.

Fragment řeckého reliéfu znázorňující bohy Poseidona, Apolla a Artemis na dobových stoličkách

Římská obydlí jsou často tvořena různými tkaninami a koberci, které jsou přehozeny i přes stoly. Na postelích leží přikrývky nejrůznějších tvarů a barev.

Velmi známé bylo vysoké křeslo nazývané katedra, které sloužilo hlavně učitelům ve školách, aby měli rozhled nad svými žáky a bylo jim dobře rozumět. Pro běžnou práci sloužila sedátka nazývaná scamnum, která byla vyrobena z desky se čtyřmi nohy. Na sedátka se velmi často pokládaly polštáře.

Naprosto běžným kusem nábytku je bronzová stolička obvykle s čalouněným sedákem a nízkou podložkou. Obyčejná tvrdá lavice je považována za sedadlo otroků, ovšem čalouněná sedačka tzv. bisellium, sloužila jako čestné místo.

Římská doba nás seznamuje s pohovkami nejrůznějších tvarů. Jednalo se o důležité vybavení interiéru a to hlavně z toho důvodu, že oblíbenou činností pravého Římana byl spánek a dlouhé přemýšlení.

Scamnum Bronzové bisellium

Pro více informací na téma Starověký nábytek vyzkoušejte: