Starověký řecký nábytek

Řecká domácnost oproti té dnešní byla o něco prostší. Nejobvyklejším nábytkem byla sedátka bez opěradel se zužujícími se nohami, dále různá křesla, stoličky a lavice. Hlavním a často se vyskytujícím kusem nábytku se staly židle s kruhovými opěradly. Jedná se o skutečné předchůdce těch, co známe dnes. Lze tedy říci, že židle se považují za ryze řecký vynález.

Řecká truhla byla základním úložným nábytkem. Do ní se ukládaly různé vzácné látky a šaty. Menší truhličky potom sloužily ke skladování toaletních potřeb, šperků a jiných drobností.

Starořecká židle

I v této době se rozlišuje nábytek movitých Řeků a těch chudých. Movitější se pyšnili pohodlným, čalouněným a jemně vyřezávaným nábytkem. Při jídle si pohodlně leželi na zdobených polštářích, obvykle potažené světlou látkou s drobně vzorkovanou tmavší kresbou a k tomu si nechali svítit olejovými lampami. Pro chudé byl nábytek samozřejmě pouze dřevěný, jednoduchý a levný.

Ve starověkém Řecku se tolik nepoužívaly stoly, jelikož se převážná většina činností vykonávala na klíně. Stoly se tedy primárně využívaly pouze k odkládání nádob s jídlem a nahrazovaly tak poličky a skříně. Většina nádobí se ale stejně spíše zavěšovala na zeď.

Dokonce se v této době již vyskytuje jakási první forma ústředního topení nazývaná Hypocaust. Podlaha s důmyslně provedenými kanálky totiž rozváděla horký vzduch po celém domě. Starověcí Řekové tedy posunuli nábytkářskou etudu o úroveň výše a není divu, že se v této době rodí velká spousta osudových myslitelů.


Pro více informací na téma Starověký nábytek vyzkoušejte: