Wiener Werkstätte

Dva vídeňští umělci – Josef Hoffmann a Kolo Moser založili Vídeňské dílny 19. Května 1903. Inspirací těmto umělcům bylo hnutí Arts and Crafts působící v Anglii. Zde se tento styl uplatňoval hlavně ve špercích, dekoračních látek a keramiky. Od hnutí Wiener Werkstätte se však významně lišilo v tom, že se zaměřovalo na široký okruh zákazníků. Wiener Werkstätte však přinášely jedinečné kousky putující k individuálním potřebám každého jedince.

Logo

Základní myšlenkou byla jednoduchost v dekoraci a tvarech. Došlo doslova k nevšednímu geometrickému ztvárnění nábytku.

Bohužel velkým problémem byl nedostatek finančních prostředků, proto činnost celého směru byla ukončena už v roce 1932. Stalo se tak důsledkem hospodářské krize, kdy v této době zanikalo spousty významných firem.

Vídeňské dílny se rozdělovaly do jednotlivých oddělení – módní, nábytkářské keramické a kovozpracující. Velkou spoustu návrhů pro nábytkářský sortiment realizovaly nábytkářské externí firmy a to z důvodů technického zázemí a kapacit.

Dá se říci, že se staly kořeny evropskému umění - Art Deco. Bohužel velkým problémem byl nedostatek finančních prostředků, proto činnost celého směru byla ukončena už v roce 1932. Stalo se tak důsledkem hospodářské krize, kdy v této době zanikalo spousty významných firem.

Sedací souprava

Zakladatel Josef Hoffmann po jejich zaniknutí ještě několikrát usiloval se svými kolegy o otevření dílen pod jiným názvem, ale jejich existence byla vždy velmi krátká. K obnovení značky Wiener Werkstätte došlo až v roce 1969.


Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: