Ekodesign

Spojením slov eko a design, které představuje vlastnost něčeho, co se nám líbí a dobře se používá, vzniká další novodobý umělecký směr ve vývoji nábytku. Základem je takový vývoj, aby splňoval naprosté očekávání ve způsobu funkčnosti a zároveň nejvyšší šetrnosti k životnímu prostředí.

Stolek

Jedná se tedy o vlastnost nábytku, která naprosto splňuje očekávání nové doby a to, splňovat funkčnost a šetrnost k přírodě v celém jeho životním cyklu.

Základem tedy je, brát na zřetel přírodu a obecně životní prostředí už ve fázi vzniku samotného nábytku. Od naprostého začátku, kdy se jen vymýšlí, jak daný výrobek má vypadat.

Základním tažným materiálem je pro ekodesignový nábytek bavlna. Bavlna totiž už sama o sobě roste zbarvená a nemusí se hnojit syntetickými hnojivy. Ve způsobu vyrábění nábytku tímto materiálem se tak ušetří jak peníze na umělé hnojivo, tak se také samozřejmě sníží náklady na barvení bavlněných vláken a tím se sníží chemická zátěž ohrožující životní prostředí od chemických vstupů do výroby.

Křeslo

Jiným také nezatěžujícím materiálem často využívaným pro ekodesignový nábytek je nafukování. Nafukovací nábytek je totiž velice mobilní, lehký a navíc perfektně splňuje veškeré předpoklady moderního člověka.

Ekodesignéři se však stále probouzejí s novými nápady a toto jim zdaleka nestačí. Uvažuje se také o nábytku se solárním panelem, který může být zabudován téměř kdekoliv. To je však stále zatím pouze v hlavách našich umělců a mistrů.


Pro více informací na téma Nábytek ve 20. století vyzkoušejte: